Se unika utställningar

I Eksjö, Hjo och Nora möts du av en färgrik variation av konst och kultur i inspirerande miljöer. Upptäck verk av lokala konstnärer och konsthantverkare, historiska tillbakablickar, svensk design och moderna uttryck i utställningar som lockar med charm och kreativitet. Besök platser som Eksjö museum, Kulturkvarteret i Hjo och Bryggerihuset i Nora för unika upplevelser.

Kulturkvarteret i Hjo

På Kulturkvarteret i Hjo kan du upptäcka utställningar som berättar om stadens historia, människorna och miljöerna som format platsen. Här möter du både lokal kulturhistoria och internationell design – bland annat kopplingen till Estrid Ericson, grundare av det välkända inredningsföretaget Svenskt Tenn.

Under året kompletteras de fasta utställningarna med tillfälliga inslag. Med teman som rör Hjos kulturarv, byggnadsvård, konst och foto skapas variation och nya perspektiv – där både det lokala och samtida får ta plats. Alla utställningar är gratis att besöka och passar både nyfikna besökare och historieintresserade.

Kulturkvarterets basutställningar
I utställningen om Estrid Ericson och Firma Svenskt Tenn möter du en av 1900-talets stora designikoner med rötter i Hjo. Här visas ett hundratal föremål – från smycken till möbler – som speglar ett tidlöst och exklusivt formspråk. Läs mer om utställningen på visithjo.se

Skärvor av Hjo ger dig en inblick i stadens framväxt genom människorna, husen och livet som format platsen. Utställningen berättar varför Hjo växte fram just här.
Läs mer om utställningen på visithjo.se

Utställningen Särdeles Sundt och Friskt tar dig med till Hjos tid som kurort. Genom fotografier och historiskt material skildras livet vid Hjo Vattenkuranstalt och den hälsobringande tillvaron för över hundra år sedan. Läs mer om utställningen på visithjo.se

Eksjö museum

Eksjö museum är det stora lilla museet mitt i Gamla stan i trästaden Eksjö. Museigården är en oas vid Eksjöån med sin örtagård och är även en plats för musik och teater. I konsthallarna visas samtidskonst och andra utställningar kring aktuella ämnen. Museet har tre fasta utställningar. Albert Engströms teckningar och målningar, en stadshistorisk utställning där du får ta del av stadens 600-åriga historia, samt Smålands militärhistoriska museum som visar en annan del av Eksjös historia. Den stadshistoriska utställningen nyinvigs juni 2026 med nya miljöer och föremål.  I museishopen finns hantverk, souvenirer, vykort, böcker och unika presenter. Läs mer om Eksjö museum och aktuella utställningar på eksjomuseum.se

Bryggerihuset i Nora

Bryggerihuset ligger i Noras kreativa Kvarteret Bryggeriet, på promenadavstånd från torget. I byggnaden från 1893 tillverkades det bayersk öl fram till 1950-talet. Den är i stort sett oförändrad och doften av malt och humle hänger kvar än idag. Nuförtiden rymmer den mäktiga lokalen spännande konst. Sommaren 2026 (30 maj-2 aug) visas en samlingsutställning med samtidskonst på temat ”Berättelser”. Läs mer om utställningarna och Kvarteret Bryggeriet på visitnora.se/kvarteretbryggeriet